Rastislavice, 26. marec 2018
Spoločnosť O.M.C. Invest v spolupráci s Národnou transfúznou službou Nové Zámky opäť zorganizovala darovanie krvi. Humanitárne podujatie sa uskutočnilo v pondelok 26. marca 2018 v priestoroch Kalvín Restaurant & Pension v Rastislaviciach.
Odbery krvi sú pravidelne vykonávané v priestoroch Kalvín Restaurant & Pension v Rastislaviciach od roku 2013. Dobrovoľného odberu v marci sa zúčastnilo 9 darcov, ktorí mali možnosť pomôcť od 7:30 do 09:30 v priestoroch reštaurácie, ktoré boli prispôsobené požiadavkám pre odber krvi. Všetkým darcom srdečne ďakujeme za darovanie úctyhodných 4,05 L krvi a tešíme sa na stretnutie pri ďalšom odbere, aby sme opäť mohli podporiť dobrú vec. Pre tých, ktorí sa v krvi moc nevyznajú, máme krátky informačný panel nižšie. Možno Vás presvedčí a na ďalšom odbere nás bude aspoň dvojnásobok hovorí Tomáš Rožič, manažér Kalvín Restaurant & Pension.
K R V
Krv tvorí 8-9% hmotnosti tela, čo predstavuje asi 5-6 l. Ženy majú v priemere asi o 10% krvi menej ako muži.
Krv transportuje kyslík z pľúc ku tkanivám a orgánom, zberá CO2 z tkanív a jeho prenos do pľúc, rozvádza živiny z tráviacej sústavy ku tkanivám, rozvádza vitamíny, teplo pomáha pred cudzorodými organizmami.
Krv človeka tvoria:
- krvná plazma (52-54%)
- anorganické látky (voda, soli, ...)
- organické látky (bielkoviny, glukóza, tuky, vitamíny, hormóny, ...)
- krvné bunky (48-46%)
- červené krvinky (erytrocyty)
- biele krvinky (leukocyty)
- granulocyty (neutrofilné, bazofilné, eozinofilné)
- agranulocyty (lymfocyty, monocyty)
- krvné doštičky (trombocyty)
Krvná plazma
Krvná plazma je tekutina žltkastej farby (žlté zafarbenie spôsobuje farbivo bilirubín) tvorená anorganickými aj organickými látkami.
Asi 90% plazmy tvorí voda. Vo vode sú rozpustené soli, najmä chlorid sodný a uhličitan sodný. Soli sú potrebné pre udržiavanie stálych osmotických pomerov a pH v krvi (7,4). Dôležitou zložkou plazmy je vápnik. Je nevyhnutný pre zrážanie krvi, činnosť svalov a stavbu kostí.
Organickú zložku tvoria hlavne bielkoviny, glukóza, tuky, vitamíny, hormóny, žlčové farbivá, močovina a kyselina močová.
.
Krvné bunky
Červené krvinky
Červené krvinky vznikajú v červenej kostnej dreni dlhých a plochých kostí. Vo vyššom veku sa ich produkcia znižuje. Normálny počet červených krviniek u dospelého muža je 5 mil/mm3 a u žien 4,5 mil/mm3. Životnosť červených krviniek človeka je asi 100-120 dní.
Biele krvinky
Biele krvinky (leukocyty) sú bunky s jadrom a majú rôzny tvar. V krvi je ich okolo 6-8 tis/mm3, ale pri chorobe sa ich počet zvyšuje na 15-20 tis/mm3. Biele krvinky sa tvoria v kostnej dreni, lymfocyty aj v slezine a lymfatických uzlinách. Ich životnosť závisí od druhu - 10 dní až 5 mesiacov. Leukocyty sú súčasťou obranného systému tela. Rozdeľujú sa na:
Granulocyty tvoria viac ako 70% všetkých leukocytov. Aktívne sa pohybujú, majú schopnosť meniť tvar, môžu prenikať cez steny vlásočníc mimo krvný obeh - diapedéza - a fagocytujú. Vytvárajú hnis, ktorý sa tvorí v mieste infekcie a skladá sa prevažne z odumretých leukocytov.
Agranulocyty nemajú v cytoplazme farbiteľné granuly a jadro nemajú segmentované ako granulocyty. Patria sem:
Lymfocyty tvoria približne 1/4 bielych krviniek. Dodávajú telu prirodzenú odolnosť voči chorobám, vytvárajú protilátky a chemické látky, ktoré pomáhajú chrániť bunky tela, aby nepodľahli bakteriálnej invázii. Funkcia monocytov spočíva v pohlcovaní baktérií a odstraňovaní trosiek buniek po útoku baktérií. Agranulocyty sú dôležitým komponentom špecifickej imunity.
Krvné doštičky
Krvné doštičky (trombocyty) nie sú pravé bunky. Vznikajú v červenej kostnej dreni oddeľovaním časti cytoplazmy z veľkých buniek. Tvoria sa, ako všetky krvné bunky, v kostnej dreni. Ich počet je 100-300 tis/mm3 a životnosť asi 4 dni
Zastavenie krvácania
Zastavenie krvácania - hemostáza - je životne dôležité, lebo chráni organizmus pred stratou krvi, či dokonca pred vykrvácaním pri poranení. Pri zastavení krvácania sa zúži cieva na poranenom mieste, nahromadia sa krvné doštičky a krv sa zrazí.